Koli Bantı Kullanım Alanları


Baskılı Koli Bandı Kullanım Alanları

Koli bandı çeşitleri, kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, baskılı koli bandı, fabrika veya benzeri merkezler aracılığı ile müşterilere ulaştırılan ürünlerin, seri ve güvenli bir şekilde alıcıya ulaşabilmesine büyük katkı sağlar.

Baskılı koli bandının kullanılması aynı zamanda işin daha düzenli bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır. Baskılı koli bandı yardımı ile yapılan paketleme işlemlerinde, işin kalitesi ön plana çıkmaktadır.

 

Renkli Koli Bandı Kullanım Alanları

Koli bantlarının, kalite ve fiyat olarak sınıflandırılmasının yanında renk olarak da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Renkli koli bandı, özellikle istifleme esnasında kolaylık yaratan, görsel olarak düzen sağlayan bir üründür.
 
 
Renkli koli bantlarının kullanım alanları daha çok gıda, tekstil sanayi ve otomotiv sektörüdür. Bu sektörlerin yanında hemen hemen birçok iş kolunda da bu ürünler rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Renkli koli bantlarının standart ölçüsü, piyasa normlarına uygun olarak 45mm*24mt.’dir. Renkli koli bantlarının ölçüsünün çeşitlilik göstermesi, bu ürünü kullanan kişilerin kullandıkları ürünlerden istedikleri verimi alabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Standart boyutlarının yanında, istenilen boyutta imal edilebilen renkli koli bantları, farklı ebat ve ölçülerde ürüne ihtiyacı olan kişilerin, rahatlıkla ihtiyaçlarını karşılayabilme özelliğine sahiptir.
 
 
Hotmelt Koli Bandı Kullanım Alanları

Koli bandı, farklı özelliklere sahip olması nedeni ile çok amaçlı olarak değişik iklim şartlarında kullanılabilmektedir. Örneğin solvent bazlı, su bazlı ve akrilik tutkal ile üretilen koli bantları, tropikal ve çok sıcak iklimi olan bölgelerde daha çok tercih edilir. Bu türden koli bantlarının yanında, üretilen hotmelt koli bandı, ülkemizde daha sıklıkla tercih edilmektedir.
 
Hotmelt tutkal ile üretilen koli bantlarının diğer bir özelliği de el ile kullanıma daha uygun olmasıdır. Ülkemizin yer aldığı iklim koşullarına da uyumlu olması, bu ürünün diğer tür koli bantlarına göre ülkemizde daha yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.
 
Koli bantları, ebat başta olmak üzere üretilen madde türü ve benzeri özelliklere sahip olması ile çok geniş bir kullanıma sahip ürünlerden biridir. Ancak özellikle iş yerlerinde bu ürün kullanılırken, dikkat edilmesi ve insan sağlığına olumsuz katkı maddeleri barındıran koli bandı çeşitlerinin tercih edilmemesi, kullanılan bu ürünün istenilen amaca uygun kullanılmasına büyük katkı sağlamaktadır.
Taşımacılık ve perakende sektöründe her an ihtiyaç duyulan koli bandını satın alırken, ambalajlanan ürünün dayanma süresi, yörenin iklimi ve kullanılırken hırpalanma oranı dikkate alınmalı ve buna göre marka seçimi yapılmalıdır. Sadece ucuz olduğu için tercih edilen kalitesiz koli bantları, iş hayatını kolaylaştırmak yerine çok daha fazla sorun çıkmasına neden olacaktır.